בחרו עמוד

רכשתם מדפסת הזרקת דיו ומתלבטים האם לרכוש דיו חליפי או מקורי? אתם לא לבד. אחת השאלות הראשונות שנשאלות היא באיזה דיו למדפסת כדאי להשתמש והאם החיסכון שברכישת דיו חליפי עשוי לפגום בחוויית השימוש ואף לעלות יותר בהמשך.

כל כך הרבה נכתב ונאמר ועדיין מרבית הצרכנים לא באמת יודעים אם יש הבדל בין דיו מקורי לחליפי ואם שימוש בדיו חליפי באמת משתלם יותר או שהמחיר הזול עשוי להיות מלווה באיכות ירודה של הדפסה או נזק למדפסת.

זה לא שכל מה שנכתב עד כה אינו נכון אלא שמרבית הכתבות לא מתייחסות לנקודה המרכזית שבה יצרן המדפסות (דיו מקורי) מחויב לסטנדרט של איכות, תאימות ושירות והמוצרים של יצרני ומשווקי הדיו החליפי עשוי להיות באיכות נמוכה כתוצאה משיקולי עלות או ידע וכדי לבצע את הרכישה הנבונה צריך לדעת מה לבדוק ואיך לקנות.

לפניכם כל מה שצריך לדעת לפני שרוכשים דיו למדפסת כך שתוכלו לרכוש את המוצר הכי מתאים ואיכותי וכן, גם במחיר הזול.

מהו דיו חליפי למדפסת?

דיו חליפי למדפסת הוא למעשה מחסנית דיו תואמת המהווה העתק של מחסנית הדיו של החברה המקורית ואשר מיוצרת על ידי צד ג' אך בעוד שברכישת דיו של היצרן המקורי אתם יודעים בדיוק למה לצפות (למוצר מושלם) ברכישת דיו חליפי, אתם עומדים בפני היצע של מאות יצרנים מהארץ ומהעולם שבדרך כלל אינכם יכולים לדעת דבר על אופן הייצור, בקרת האיכות והתאימות למדפסת שלכם (זיהוי אוטומטי ומעקב אחרי צריכת הדיו).

זה לא אומר שאין יצרנים טובים אך הדפסות לא אחידות, איכות ירודה של הדפסה, אי זיהוי של המחסנית ועוד שלל בעיות שנגרמות בשימוש בדיו חליפי הן דבר נפוץ למדי ולא בכדי שאלת מיליון הדולר "האם כדאי לקנות דיו מקורי או חליפי?" עדיין ממשיכה להישאל.

דעו למדפסת hp

מדוע יש הבדלים במחיר של דיו מקורי לחליפי והאם יש לכך הצדקה?

ההבדל העיקרי שבולט לעין הוא המחיר ואם להיות כנים, אם המחיר היה זהה, כנראה שכמעט אף אחד לא היה רוכש דיו לא מקורי.

ניקח לדוגמה דיו למדפסת hp מאותו הסוג. ניתן לראות שההבדל במחיר בין דיו מקורי לחליפי בדיו למדפסת hp 3835 הנפוצה יכול להגיע לסכום שבין 10 ל-20 שח.

לכאורה מדובר בהפרש גבוה אך לפני שאתם מסנוורים מההצעה האטרקטיבית, חשוב לקחת בחשבון מספר פרמטרים כלליים כמו:

  1. האם מודבר במדפסת ביתית או משרדית וכמה עמודים אתם עומדים להדפיס בחודש. אתם יכולים לגלות מהר מאוד שאתם ממעטים להדפיס ושהדיו יכול להספיק לשנה שלמה כך שההפרש במחיר הופך לזניח, בטח ביחס לאיכות של מוצר מקורי.
  2. כפי שנסביר בהמשך, ניתן לרכוש דיו מקורי במחירים מוזלים מאחר שישנם הרבה מאוד מבצעים.
  3. איכות הדיו החליפי ביחס לאיכות הדיו המקורי.
  4. כמות הדפים שניתן להדפיס בכל אחד מסוגי הדיו.
  5. תאימות למדפסת – האם הדיו החליפי נקרא באופן המיטבי במדפסת כך שלא יהיו תקלות והתראות שווא?

לפניכם כל הנקודות שצריך לתת עליהן את הדעת שבסופן יכול מאוד להיות שתגלו שדיו מקורי משתלם יותר מדיו חליפי. שימו לב שלמרות הקלות שבה ניתן לשווק דיו חליפי, ב'קרביץ' מתעקשים לשווק דיו מקורי שעומד בסטנדרט גבוהה של איכות ותמורה גבוהה לכסף – בהתאם לרוח החברה.

דיו למדפסת ברדר
דיו למדפסת ברדר

מספר עמודים להדפסה

צרכנים רבים נוטים להשוות את כמות הדיו שבמחסנית אם כי מדובר בנתון שלא צריך לעניין אתכם מהסיבה שבסופו של דבר צריך לשאול שאלה אחת ברורה: כמה עמודים ניתן להדפיס במחסנית הדיו שלפנינו. מאחר שהדיו המקורי איכותי במיוחד, במקרים רבים תגלו שהוא מספיק להדפסה של הרבה יותר דפים ביחס לדיו חליפי בכמות גדולה יותר.

טיפ חשוב! בהקשר זה חשוב לציין שכמות הדפים שניתן להדפיס מושפעת לעתים מבחירת הדפים למדפסת ולכן חשוב לבחור אותם באופן הנכון כפי שפרטנו בהרחבה במדריך לבחירת דפים וניירות למדפסת.

אורך חיי המדף של הדיו

הדיו צריך להישמר במצבו המקורי גם אם אינכם משתמשים במדפסת בתדירות גבוהה ובעוד שבדיו מקורי אין מניעה להשתמש במדפסת לעתים נדירות (ובתנאי שמקפידים על אופן הפעלה נכון), בדיו חליפי מסוגים שונים אתם יכולים לגלות מהר מאוד שהמחסנית החדשה שהתקנתם לפני מספר חודשים כבר אינה שמישה עקב הדיו שהתייבש….

אז מה זה משנה שרכשתם אותה בחצי מחיר אם בסופו של דבר היא לא עושה את העבודה?

טיפ: מומלץ לקרוא את הטיפים לחיסכון בהדפסה.

דיו למדפסת קנון
דיו למדפסת קנון

תקלות במדפסת? בעיקר בעיות תאימות

עוד סוגיה שצריך לתת עליה את הדעת בכל מה שקשור לדיו חליפי הוא החשש מפני תקלות במדפסת.

באופן כללי אפשר לומר שדיו חליפי אינו אמור לגרום לנזק אם כי אנו לא יכולים להתחייב על כך מפני שלא תמיד ברור מי היצרן ואילו בדיקות הוא ערך.

לעומת זאת, תקלות שקשורות בתאימות המוצר הן עניין שכיח ולא אחת מדפסות עשויות שלא לקרוא את ראש הדיו באופן תקין, דבר שעלול להוביל להתראות שווא, קושי בשימוש ואי התראה על דיו שעומד להיגמר.

הסיבה להבדלים במחיר ואיך להוזיל אותו

כפי שציינו ההפרש במחיר הוא הגורם היחיד שצרכן ממוצע עשוי להעדיף דיו חלופי (לרבות כמות דיו למחיר נתון), הפרשים שיכולים להגיע לעשרות אחוזים.

מקור ההפרשים נעוץ ששני גורמים:

  1. אסטרטגיה עסקית של יצרני המדפסות שמוכרים אותן במחיר זול מתוך ההנחה שהרווח העיקרי יהיה מהדיו המקורי שמשווק.
  2. איכות ייצור ומחויבות לסטנדרט של מוצר מושלם ומתאים למדפסת ובכלל זה בקרת איכות קפדנית והוצאות מחקר ופיתוח.

כלומר, אנו משלמים יותר על מוצר מקורי עקב הוצאות פיתוח וייצור וכמובן בקרה ואיכות שמבטיחים לנו שקט נפשי מלא.

נשמע טוב אך אנו טוענים שאפשר להשיג יותר באופן פשוט על ידי הוזלת הדיו המקורי. כפי שניתן לראות באתר 'קרביץ' נמכרים ראשי דיו מקורי במבצעים והנחות משמעותיות שיכולות לעזור לכם להחליט להימנע מסיכונים ולרכוש את המוצרים המקוריים.

בשורה התחתונה- דיו מקורי מול חליפי – מה עדיף?

כשאתם רוכשים דיו מקורי אתם יודעים שאתם עומדים לקבל את המוצר הטוב ביותר. לעומת זאת ברכישת דיו חליפי, אתם עשויים להיתקל בבעיות של איכות הדפסה לא אחידה, דיו שמתייבש טרם עת ובעיות תאימות מעצבנות שבהן המדפסת לא מזהה את מחסניות הדיו או לא מסוגלת לעקוב אחר השימוש בה ולספק לכם התראות שווא או לא להתריע בכלל.

זכרו שבניגוד לטונרים, מחסניות דיו משמשות בעיקר לצורך ביתי וכמות הדפים שמדפיסים אינה כל כך גבוהה, מה שמגדיל את אורך החיים של הדיו והבדלים של כמה עשרות שקלים בין דיו מקורי לחליפי, הופכים לזניחים בהסתכלות שנתית.

תוסיפו לכל זה את העובדה שניתן היום לרכוש דיו מקורי במחירים מוזלים במגוון המבצעים שבאתר 'קרביץ' ויכול מאוד להיות שתגיעו למסקנה שראשי דיו מקוריים הם הבחירה הנבונה עבורכם שתשמש אתכם נאמנה לאורך זמן רב.